Skuteczne sprawdzanie zdolności kredytowej

Skuteczne sprawdzanie zdolności kredytowej

10 lutego, 2022 Wyłączone przez admin

Zdolność kredytowa zezwala nam sprawdzić, na jakie zadłużenie wobec instytucji finansowej możemy sobie pozwolić. Warto posiadać wiedzę w tym temacie, nie tylko wówczas, kiedy planujemy zakup nieruchomości. Zobaczmy, w jaki sposób ekspresowo wolno zweryfikować swoją zdolność kredytową oraz w jaki sposób poprawić swoją sytuację.

Czym właściwie jest zdolność kredytowa?
Jakikolwiek kredyt powiązany jest z obowiązkiem spłaty. Często jest to istotne zobowiązanie, które towarzyszy nam przez sporo lat. Przepisy lokalnego prawa też podchodzą do tego tematu wybitnie restrykcyjnie, poprzez nakładanie na banki oraz inne instytucje finansowe, a także ich konsumentów, wiele obowiązków. Ich zadaniem jest utrzymanie wypłacalności, a również możliwość regularnego dokonywania spłaty.
Zdolność kredytową możemy opisać jako zdolność do spłaty kredytu oraz wszystkich wydatków, jakie z niego wynikają, a jakie pozostały wskazane w umowie. Kolosalne znaczenie ma zarówno kwota spłaty, jak i opłaty dokonywane w terminie.

W których sytuacjach instytucja finansowa sprawdza zdolność kredytową?
Banki weryfikują zdolność kredytową zawsze wówczas, kiedy chcemy otrzymać kredyt. Obojętnie, czy będzie to kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, ratalny, czy chociażby karta kredytowa. Istnieją różnice wynikające z tego, jaka jest wielkość sumy kredytu – czy jest ona wyższa, tak jak w przypadku kredytu hipotecznego, lub także mniejsza. W tym drugim przypadku bank bierze pod szczególną uwagę tylko fundamentalne wiadomości, m.in.: wyciąg z konta, oświadczenie o zarobkach. Natomiast im pokaźniejsza suma, o jaką się ubiegamy, tym większe są wymagania banku. Zatrudniony banku ma prawo prosić o takie kwestie jak: formę zatrudnienia, wysokość dochodów oraz majątku własnego, czas zatrudnienia, miesięczne wydatki na utrzymanie, inne obowiązki finansowe oraz kredyty, liczba osób w gospodarstwie domowym. Z reguły wiąże się to z przedstawieniem instytucji wielu zaświadczeń, co z kolei wydłuża pełny proces.

Jak uczynić swoją zdolność kredytową?
Przed wizytą w banku, poprawnie jest stosownie się przygotować. Jednym z kroków, jakie możemy zrealizować, jest samodzielne sprawdzenie zdolności kredytowej. Gwarantują nam to kalkulatory dostępne w Internecie, a jednym z nich jest ten, który odnajdziemy na witrynie ten. Dzięki temu w paru prostych krokach jesteśmy w stanie uczynić, jakiego kredytu może nam udostępnić rzeczowy bank.

W jaki sposób można poprawić własną zdolność kredytową?
Nieraz zdolność kredytowa nie jest starczająca, ażeby zdobyć wymagane nam środki, np. na nabycie lokalu mieszkalnego. Na szczęście istnieje parę sposobów, które warto wypróbować, żeby nieco polepszyć swoją sytuację.
Jednym ze sposobów jest złożenie wniosku o kredyt hipoteczny razem ze współmałżonkiem, o ile pomiędzy małżonkami występuje rozdzielność majątkowa. Im większy wkład osobisty, tym większa jest szansa na uzyskanie potrzebnej pożyczki, właśnie dlatego dobrze jest go posiadać. Dłuższy okres kredytu wiąże się z niższymi ratami – odpowiednio jest wziąć to pod szczególną uwagę, bo może to podnieść należącą do nas zdolność kredytową. W przypadku, kiedy mamy pozostałe kredyty, można złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny. Jeżeli mamy pozostałe zobowiązania oraz zadłużenia, odpowiednio jest ubiegać się o kredyt konsolidacyjny. Warto posiadać na uwadze, że poza stałym dochodem, instytucje biorą pod uwagę także premie oraz akcesoria, w związku z tym poprawnie jest je wykazać w formularzu.