Jak przebiega proces sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Jak przebiega proces sprowadzenie zwłok z zagranicy?

5 grudnia, 2022 Wyłączone przez admin

Zgon ukochanej osoby zawsze generuje niemiłe emocje. Wszystko staje się jeszcze trudniejsze wtedy, kiedy do zgonu dochodzi poza Polską. Dla większości osób oczywistym jest wówczas, iż ciało zostanie sprowadzone do Polski. Nie ma więc nic dziwacznego w tym, że pojawiają się pytania dotyczące tego, w jaki sposób wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jakie środki transportu są użytkowane do transportu zwłok?

Obowiązujące przepisy honorują transport zwłok różnymi środkami transportu. W zależności od miejsca zgonu wykorzystuje się więc:
samolot;
statek;
kolej;
samochód.
Należałoby nie zapominać, że środek transportu w wielu przypadkach wpływa na koszt, jaki należy w związku z przewozem zwłok ponieść. W co niektórych wypadkach nie ma jednakże tańszej alternatyw. Jeżeli w grę wstępuje transport zwłok z Niemiec, problem nie jest nadmiernie ogromny. Bliska odległość sprawia, że nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Można postawić na klasyczny karawan, co pozwala znacznie zredukować wydatki.

Jakich formalności trzeba dopełnić, by dostać zgodę na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Należy pamiętać, iż sprowadzenie zwłok z zagranicy możliwe jest tylko wówczas, kiedy dopełni się paru formalności. Niezbędna jest zgoda starosty. Musi to być urzędnik, jaki jest właściwy z uwagi na miejsce, w którym zwłoki mają być pogrzebane. Do wydania zgody przez starostę dochodzi po porozumieniu z inspektorem sanitarnym. Niezbędne jest także zaświadczenie wystawione poprzez polskiego konsula. Można je uzyskać dopiero wtenczas, kiedy konsulowi zostanie zaprezentowane pozwolenie umożliwiające sprowadzenie zwłok do Polski.
Wypada pamiętać, że zarówno pozwolenia, jak również poświadczenia są wydawane wtenczas, kiedy zawnioskują o nie osoby uprawnione. Kwalifikuje się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O poświadczenia są w stanie ubiegać się też bliscy boczni do czwartego szczebla pokrewieństwa, a też powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się także wystąpienie osoby obcej, jakie dobrowolnie zobowiązuje się do organizacji pogrzebu na obszarze Polski.
Jeśli zgon zaszedł w związku z niektórymi chorobami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą bądź też wścieklizną – zaświadczenia mogą pozostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. W takim przypadku sprowadzenie zwłok przed upływem tych dwóch lat nie będzie możliwe.

Czemu wsparcie profesjonalnej firmy proponującej transport zwłok z zagranicy to stosowny wybór?

Niezależnie od tego, czy w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, właściwym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy świadczące usługi w tym aspekcie. Pomoże ona w uzupełnieniu wszystkich formalności, klarownie wskaże, jakie dokumenty wypada uzyskać, aby sprowadzenie zwłok było możliwe. Jeśli zastosowany pozostanie przewóz samochody korporacja zadba o to, by wykorzystany został samochód spełniający wszelkie wymogi. Dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez niepomocnych kłopotów. To najlepszy sposób na to, by nie potęgować stresu, jaki oraz tak pojawia się z związku ze śmiercią bliskiej osoby.